Оплождане чрез IVF или ICSI процедура
След аспириране на яйцеклетките, те се оплождат със сперматозоидите в лабораторни условия.
Ин витро оплождането може да бъде класическо ин витро оплождане (IVF) или интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоид в яйцеклетката (ICSI)
Класическо ин витро оплождане (IVF)
След отделянето и втечняването на семенната проба, тя подлежи на обработка. Следва добавяне на изолираните сперматозоиди към средата за култивиране на яйцеклетките. Всяка яйцеклетка ще бъде оплодена от един сперматозоид.
Този метод се прилага когато броя на подвижните сперматозоиди и тяхната морфология са в границите на нормата. Обаче, дори и когато семенната проба е с нормални параметри, не може да се гарантира оплождане на яйцеклетките. При някои пациенти яйцеклетките и сперматозоидите притежават дефекти, водещи до липса на оплождане, но досега не са открити диагностични методи, който да определят причината за неуспешно оплождане.
Интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоид в яйцеклетката ( ICSI)
При някои мъже са налице сериозни отклонения в семенните показатели. В тези случаи се прилага ICSI техника. При нея се използва специална инжекционна пипета, с която ембриологът аспирира избрания сперматозоид и същия се инжектира директно в цитоплазмата на яйцеклетката. Процедурата е деликатна и трудна, защото сперматозоидът, който средно е 7 микрометра, трябва да бъде инжектиран в яйцеклетка, която е 135 микрометра.Процентът оплождане не зависи от качеството на спермата и е около 70%. ICSI техниката e възможно да бъде извършена, дори когато в спермата са налични само единични сперматозоиди.
Дори прилагането на ICSI техника не може да гарантира достатъчен брой оплодени яйцеклетки.
Все още съществуват дебати относно последствията на ICSI техниката върху плода и новороденото. (Някои научни проучвания сочат малформации в 6% след ICSI спрямо 4 % след класическо ин витро оплождане или след спонтанно забременяване.)
![]() |
![]() |