Home > Wir können Ihnen helfen > Weitere Methoden

Допълнителни методи

image001.jpg

"Понякога за голям ефект е нужен само малък импулс."


PBMCs (маточен лаваж с имунни клетки)

При някои пациенти, въпреки трансфера на ембриони с много добро качество, бременност не се постига. Повтарящите се имплантационни неуспехи представляват голям проблем и при такива пациенти се препоръчва прилагането на нов метод, разработен от японски учени – маточен лаваж с имунни клетки, улесняващи имплантацията на ембриона в маточната кухина.   

Процедурата включва вземане на кръв двукратно от пациентката и изолиране на циркулиращите кръвни клетки. Те се култивират в хранителна среда, като в нея се  добавя стимулиращ фактор - хормон. Клетките от своя страна започват да секретират специфични субстанции /цитокини и хемокини/, които повишават „възприемчивостта“ на ендометриума към ембриона. Обработената проба се поставя  внимателно с помощта на катетър в матката на жената преди ембриотрансфера.    

При лаважа не се наблюдават сериозни усложнения.

 

SPS(лаваж на маточната кухина със семенна плазма)

Имплантационният неуспех е една от основните пречки в асистираните репродуктивни технологии. Една от причините за ниския имплантационен индекс е най-вероятно дисрегулация на ендометриалната функция. Разработването от различни изследователски групи и прилагането на нов метод -  лаваж на маточната кухина със семенна плазма – дава много обещаващи резултати. Семенната плазма съдържа високо количество биологично активни медиатори, за които се знае, че играят важна роля в имплантирането на ембриона.

Процедурата включва отделяне на еякулат и специфична обработка на семенната проба  няколко дни преди извършването на фоликулната пункция, след което получената семенна плазма се съхранява при ниски температури. В деня на пункцията следва поставяне  на плазмата в  матката.

Досега не са наблюдавани  сериозни усложнения като резултат от тази процедура. В много редки случаи е възможно да настъпи лека възпалителна реакция в лигавицата на матката, която е преходно състояние.

 Този метод не се препоръчва при пациенти, при които са налице  ембриони с лошо качество.

 

Лаваж с  хорионгонадотропин

При естествени  условия по време на пътя си  през маточната тръба  ембрионът  освобождава вещества, с които сигнализира приближаването си към матката.   При ин витро процедура  такова “съобщение”  не пристига, защото ембрионът  не попада в тръбата. Прилагайки  в определени концентрации  хорионгонадотропин, ние симулираме  присъствието на ембрион в  тръбата. С този лаваж е установено, че се увеличава шанса за постигане на бременност, тъй като  матката е по-добре подготвена за да приеме трансферирания ембрион.

 

Assisted hatching(асистирано „излюпване“)

С цел да се повиши шанса за забременяване, ембрионът трябва да напусне своята „обвивка“,

 т. нар. зона пелуцида. Това е от съществено значение за успеха на цялостното лечение. За улесняване на този процес е разработен специален метод, наречен асистирано „излюпване“. Най-общо представлява формиране на отвор  или изтъняване на   обвивката на ембриона с помощта на различни техники:

  • Механично асистирано „излюпване“ – извършва се с помощта на специална стъклена пипета чрез микроманипулации. „Обвивката“ на ембриона се пробожда без да се нараняват или да се засягат  бластомерите. 
  • Лазерно асистирано „излюпване“ – извършва се чрез лазер,като се използват различни методики: формиране на отвор, изтъняване или частично отстраняване на  обвивката на ембриона.
  • Химично асистирано „излюпване“ – използва  се специална киселина.

Процедурата се препоръчва при следните групи пациенти:

  • Жени на възраст над 37 години
  • Повишено ниво на FSH /фоликулстимулиращия хормон/ преди лечението
  • При пациенти с лошо качество на ембрионите
  • Ембриони с дебела зона пелуцида
  • Предишно неуспешно ин витро лечение
  • Жени с ендометриоза

Осъществяванета на метода изисква добре обучен ембриолог и допълнителна апаратура  при използването на лазер.

 

Embryoglue (ембрио лепило)

Embryoglue е специална среда, която се използва при ембрио трансфер, с цел да се улесни имплантацията на ембриона. Съдържа важната субстанция хиалуронан, която способства за прикрепването  на  ембриона към маточната лигавица.

С цел да се проследи действието на Еmbryoglue Kinderwunschzentrum направи проучване, включващо 114 пациенти с предишни  неуспешни IVF лечения и с лошо качество на ембрионите. От получените резултати ние можем да препоръчаме прилагането на еmbryoglue при следните индикации:

  • При жени над 35 годишна възраст и  имплантационен неуспех
  • При лошо качество на ембрионите, независимо от възрастта на пациентката

 

Implantation injection (инжекция за подпомагане на имплантацията)

Имплантацията на ембриона е важно събитие, което води до потенциална бременност. Хормоналният статус играе важна  роля в този процес.  Доказано е, че прилагането на ключов хормон по време на имплантацията води до повишаване шанса за забременяване.

Инжекцията  за подпомагане на имплантацията  не трябва да се комбинира  с лаважите на маточната кухина , но могат  да се предписват медикаменти  за поддръжка на лутеалната фаза.

 

 Implantation Curettage(имплантационен кюретаж)

Имплантацията е важен процес за реализиране на бременност. Разнообразие от химични медиатори са необходими за идентифицирането, адхерирането на ембриона към ендометриума и последващата имплантация.

Последни проучвания показват, че лекото дразнене на ендометриума посредством катетър  може да повиши шанса за забременяване. Тази стимулация се създава с помощта на малък кюретаж, който се извършва през втората част на менструалния цикъл, преди да е започнало същинската стимулация.

Тази процедура не е рутинна и се препоръчва  само при  двойки с предшестващи имплантационни неуспехи.

 

pICSI(Физиологично вътреклетъчно инжектиране на сперматозоид)

Методът представлява селекция на физиологично зрели  сперматозоиди посредством способността им  да се свържат с хиалуронана - основният мукополизахарид в  кумулусно-овоцитния комплекс. Мъжките гамети, които имат този афинитет показват по-малко генетични дефекти и тяхното инжектиране в яйцеклетката води до формиране на по-качествени   ембриони. Селектирането се извършва след инкубация на сперматозоидите в специални петрита  

Този метод  не се  прилага рутинно,тъй като  отнема време и  изисква добре обучен персонал. Препоръчва се за пациенти с предишни неуспешни  ICSI процедури.

 

rICSI(спасително “вътреклетъчно инжектиране на сперматозоид)  

След стандартна  IVF процедура  е възможно да няма оплождане на яйцеклетките. Това може да се дължи на лошо качество на яйцеклетките или на дефект в сперматозоидите. При такива  случаи се прилага  по- особен  метод, наречен rICSI („спасително “ ICSI). Техниката представлява класическо  ICSI, извършено  в деня, в който не е установено оплождане от класическа IVF процедура.

Процентът на оплождане при този метод е значително по-нисък, отколкото при обикновена ICSI процедура.

 

Ca2+ йонофор

Прилага за активиране на яйцеклетките, непосредствено след извършване на  ICSI процедура.

Инкубацията на яйцеклетките  с  Ca2+ йонофор се препоръчва при двойки  с :

  • Липса на оплождане след ICSI
  • Нисък процент на  оплождане след ICSI (под 50%)
  • Тежък мъжки фактор на стерилитета
Сайтът се поддържа чрез WebBuilder